Ako vybrať nočný stolík?

Vo väčšine spální sa nachádza aspoň jeden nočný stolík. Pri jeho výbere by ste nemali pre samotný dizajn zabúdať predovšetkým na funkčnosť. S tým súvisí zvolenie vhodnej veľkosti v závislosti od rozmeru postele a tiež prevedenie prípadného úložného priestoru. Dobre vybraný nočný stolík ponúkne dostatok odkladacieho miesta pre všetky vaše nevyhnutnosti a zároveň vkusne olemuje hranice postele.

Vo väčšine spální sa nachádza aspoň jeden nočný stolík. Pri jeho výbere by ste nemali pre samotný dizajn zabúdať predovšetkým na funkčnosť. S tým súvisí zvolenie vhodnej veľkosti v závislosti od rozmeru postele a tiež prevedenie prípadného úložného priestoru. Dobre vybraný nočný stolík ponúkne dostatok odkladacieho miesta pre všetky vaše nevyhnutnosti a zároveň vkusne olemuje hranice postele.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Štýl spálne

Zásadným ukazovateľom, podľa ktorého by ste mali stolík vyberať, je štýl spálne a postele. Ak miestnosť ešte len vybavujete, odporúčame začínať posteľou, podľa ktorej by sa mali ostatné prvky odvíjať. Dávate prednosť jemnému škandinávskemu dizajnu s prevažujúcou bielou a šedou farbou? Celkový ráz miestnosti skvele podčiarknu drevené nočné stolíky napríklad v dekore dub sonoma v kombinácii s bielym náterom. Do moderných interiérov s výraznými doplnkami dobre zapadnú stolíky s kovovými úchytkami a podnožím. Tiež do detských izieb môžete zaobstarať okrem klasických variantov aj detské nižšie vyhotovenie na kolieskach v pekných rozprávkových dekoroch.

Hlavné využitie

Premyslite si, čo od nočného stolíka očakávate. Obstarávate si ho skôr ako dizajnový prvok, ktorý má dokresľovať celkový ráz spálne, alebo ide v prvom rade o úložný priestor na knihy, kozmetiku, lampičku, okuliare alebo napríklad budík? Podľa toho už môžete začať vyraďovať nevyhovujúce varianty. Dizajnové stolíky nemusia byť vybavené radom šuplíkov a úložných boxov, preto si starostlivo premyslite, čo do nich budete ukladať. V opačnom prípade by ste mohli mať luxusnú vyrezávanú dosku z masívu preplnenú predmetmi a výnimočný dizajn by pod náporom vecí aj tak nevynikol.

Na čo sa zamerať

Veľkosť

Najdôležitejším parametrom výberu sú rozmery stolíka. Najskôr je potrebné premerať výšku postele a dostupné šírky na stolík, to v prípade, že sa v blízkosti postele nachádza komoda alebo šatníková skriňa. Ak bojujete s nedostatkom miesta, môžete zvoliť šikovný nástenný variant, ktorý nebude natoľko vyčnievať do priestoru.

Nočný stolík by mal byť vysoký približne rovnako, ako plocha na ležanie, aby ste sa pre uložené veci nemuseli príliš ohýbať či naopak naťahovať. Menej tradičné servírovací varianty, ktoré možno otáčať pre podávanie raňajok alebo šálku čaju, by mali mať navyše 20 cm výšky k dobru, aby sa pod dosku pohodlne zmestili nohy. O hĺbke stolíku väčšinou rozhoduje úložný systém, zvyčajne sa však udáva 60 cm hranica. Hlbšie stolíky by totiž mohli dotyčnému prekážať pri vstávaní z postele.

Čím vyššia posteľ, tým vyšší by mal byť aj nočný stolík

Materiál

Na prvý pohľad drevený stolík môže byť vyrobený z lacnejšieho lamina, zatiaľ čo farebné dekory nemusia vždy evokovať lepenú drevotriesku. Konkrétny materiál rozhodne teda skôr o kvalite spracovania a type údržby než výslednom dizajne. A s akými materiálmi sa najčastejšie stretnete?

Masív

Drevo sa v spálňach vyskytuje snáď najčastejšie. Je príjemné na dotyk a vďaka svojmu vzoru je každý kus jedinečný. Pokiaľ sa o drevo staráte správne, vydrží vám doslova stovky rokov. Navyše sa jedná o zdravotne nezávadný materiál vhodný aj pre alergikov či do detských izieb. Pri kúpe masívu si však priplatíte v porovnaní s ďalšími materiálmi.

MDF

Materiál MDF (medium density fibreboard) je považovaný za plnohodnotnú alternatívu masívu. Jedná sa o materiál z prírodných vlákien, najčastejšie ihličnatých stromov. K výhodám patrí nielen dobrý vzhľad, vysoká odolnosť, ale aj dlhá životnosť.

Dyha

Dyha je tenký list dreva, ktorým sa prelepí najčastejšie preglejková doska. Výhodou takejto úpravy je reprezentatívny vzhľad a ľahká údržba - len pozor na prílišnú vlhkosť. Ak máte menej kvalitné drevo, je možné ho dyhovať a tak zlepšiť jeho vzhľad. Ak dôjde k odštiepeniu dyhy, rieši sa to buď podlepením, alebo vylomením kusu a vsadením novej dyhy.

Lamino

K obľúbenému a cenovo prívetivejšiemu variantu patrí lamino. To môžete kúpiť v mnohých farebných variantoch, aj vrátane imitácie rôznych exotických driev. Vedľa nižšej ceny je ďalšou výhodou menšia hmotnosť a nenáročná údržba. Ruka v ruke s nižšou cenou však prichádza aj náchylnosť k mechanickému poškodeniu.

Často sa stretneme s kombináciou jednotlivých materiálov

Kov

Okrem dreva je veľmi častým nosným materiálom kov. Ten nájdete väčšinou na úchytkách, podnožiach či iných dizajnových prvkoch. Do kovového rámu môže byť vsadená drevená alebo sklenená doska. Kov sa dobre kombinuje s dreveným nábytkom a domácnosťami v industriálnom štýle.

Sklo

Doska stolíka môže byť vyhotovená aj v skle. Takýto model pôsobí veľmi moderne a elegantne a preto sa hodí do luxusných spální minimalistického štýlu. Istou nevýhodou je chladný povrch, ktorý navyše po uložení pohára môže zacinkat. Hrany takejto dosky by mali byť zaoblené, aby nedošlo k poraneniu. Dajte si tiež pozor na poškriabanie dosky, akákoľvek renovácia je pomerne náročná.

Dekor

Aj keď ste si v otázke primárneho využitia odpovedali, že by mal nočný stolík plniť predovšetkým funkciu dekoračnú a dizajnovú, je potrebné stále myslieť na to, že dominantným prvkom spálne je posteľ. K tej by mal stolík ladiť a vkusne ju dopĺňať. K dreveným posteliam v spálni s podobne ladeným nábytkom sa skôr hodia osvedčené dekory duba sonoma, tmavšieho buka a borovice, ktorá sa často vyrába z masívu. Minimalisticky zariadenú miestnosť vkusne doplní napríklad kovový rám a transparentná sklenená doska či biely lak.

Spôsob prevedenia

Nočné stolíky môžu byť vyhotovené v rozličných tvaroch od bežných kvádrových po oválne varianty. Tie zvyčajne neobsahujú príliš úložného priestoru, zato skvele vyzerajú a vizuálne zjemňujú ostré hrany postele. Ďalším detailom k premysleniu je podnožie. Niektoré nočné stolíky môžu byť vybavené kolieskami, tie sa častejšie objavujú u detských variantov. Stabilnejší variant s vyššími nožičkami pôsobí vzdušne a opticky priestor zväčší. Bežnou klasikou sú však nízke stolíky, pod ktorými nemožno vysávať.

V tejto chvíli je tiež namieste zvážiť prevedenie úložného priestoru. Tu sa riaďte podľa toho, čo na stolíku a v ňom chcete ukladať. Väčšie modely môžu mať k dispozícii rad šuplíkov, otvorený box alebo naopak uzavretý systém skriniek s horným odkladacím priestorom. Jednoduché stolíky potom disponujú napríklad len drobnou poličkou na knihu či miestom na odloženie okuliarov.

Kvalita spracovania

Po dodaní stolíku skontrolujte, či sa nikdy nekýve. Doska a nohy by k sebe mali pevne dosadať a prípadný úložný priestor so šuplíkmi mať istý chod. Nikde nesmú vyčnievať skrutky alebo iný spojovací materiál. Kvalitné drevo spoznáte podľa hladkého opracovania, u ktorého nehrozí zadrhnutie triesky. Dyha ani lamino by sa nemali odlupovať a naopak pevne priliehať k doske. V prípade detských stolíkov si môžete skontrolovať atestáciu či potvrdenie zdravotnej nezávadnosti.

Starostlivosť a čistenie

  • Drevo - najviac starostlivosti vyžaduje drevený nábytok. Ten totiž býva náchylný na prílišné vlhko. Z toho dôvodu sa oplatí investovať do kvalitného povrchovo ošetreného materiálu, ktorý odoláva plesniveniu. Nočným stolíkom z dreva neprospieva priame silné slnečné svetlo ani vlhkosť, napríklad pri rozliatí šálky čaju. V takom prípade ho ihneď vysušte mikrovláknovou handričkou. Na odstránenie nečistôt si vystačíte s ľahko navlhčenou handričkou a prostriedkom na čistenie dreva. Raz za čas je vhodné drevený povrch impregnovať či ošetriť olejom na drevo.

Prírodné materiály sú veľmi odolné za predpokladu starostlivej údržby
  • Lamino a MDF - zrejme najľahšie na čistenie budú laminátové a MDF dosky. Tie postačí zotrieť mydlovou vodou. Žiadna impregnácia či zvýšená starostlivosť nie je potrebná. Počas čistenia len dajte pozor, aby ste vždy povrch dobre vysušili. Po čase sa totiž spoje môžu vplyvom navlhnutia začať odlepovať.

  • Dyha - podobne ako drevo by sa mali dyhované dosky ošetrovať leštidlom s prídavkom vosku. Ten udržuje a oživuje lesk, a predovšetkým predchádza vysušeniu a následnému popraskaniu.

  • Sklenené dosky - čistenie zvládnete jednoducho handričkou a prostriedkom na sklo. U týchto povrchov si však dajte pozor na poškriabanie či prasknutie. Na stolíky neklaďte šálky s horúcim nápojom alebo naopak ťažké predmety.